יתרונות וחסרונות ברכישת דירה חדשה ודירה מיד שנייה

January 17 2023doritr

רכישת דירה חדשה מקבלן מעניקה לכל רוכש לא מעט יתרונות לרבות חיבור לתשתיות חדשות, סטנדרט בנייה חדשני, בניין חדש ומעוצב הכולל חדר אשפה, לובי, שטחים קהילתיים ועוד. לא מעט אנשים תוהים האם כדאי להם לרכוש דירה חדשה מקבלן או שמא כדאי להם לרכוש דווקא דירה מיד שנייה ולחסוך את העלות הכלכלית הגבוהה אשר לא פעם כרוכה ברכישת דירה מקבלן. חשוב מאוד להבין מהם היתרונות והחסרונות בתהליך רכישת דירות חדשות למכירה מקבלן.

היתרונות ברכישת דירה חדשה מקבלן

אנשים שרוכשים דירה חדשה מקבלן ייהנו כאמור ראשית כל מסטנדרט בנייה גבוה אשר כולל בין היתר תריסים חשמליים, כלים סניטריים, דלתות איכותיות, ריצוף חדש ועוד. רוב הדירות החדשות יכללו גם מרפסת שמש, חנייה צמודה, מחסן ועוד. מעבר לכך, בפן הבטיחותי ישנם יתרונות רבים לרכישת דירה חדשה מקבלן שכן, מדובר על בניינים הנבנים בהתאם לתקן מודרני לעמידות מבנים בפני רעידות אדמה ולפי תקן נגד שריפות. כמובן שמעבר לכך כל דירה נבנית עם מרחב מוגן דירתי אשר כיום בישראל מהווה צורך חיוני מאוד.

גמישות בתכנון הדירה

יתרון משמעותי ביותר של רכישת דירה חדשה מקבלן כרוך בגמישות לרוכשים בכל הנוגע לתכנון הדירה וההתאמה לצרכים הספציפיים שלהם. מרבית הקבלנים יאפשרו לאדם שרוכש את הדירה על הנייר לבצע בה שינויים פנימיים שונים לרבות הזזת נקודות חשמל, שינוי מיקומי אסלות, שדרוג מטבח, החלפת דלתות ועוד. עוד יתרון ברכישת דירה חדשה מקבלן הוא האחראיות שמעניק הקבלן ביחס לליקויי בניי ולתקלות אשר קשורות לבנייה.

כמובן שבכל בניין חדש תהיה כיום מעלית או אפילו יותר ממעלית אחת. דבר אשר מנגיש את הבניין ומאפשר לו להיות נוח גם לבעלי מוגבלויות.

יתרון נוסף הכרוך ברכישת דירה מקבלן הוא נושא התשלומים. לרוב נושא התשלומים יהיה נוח יותר ברכישת דירה מעין זאת שכן, יש לשלם במעמד החתימה מול הקבלן סכום כלשהו ואת שאר הסכום לפרוס בצורה נוחה לאורך פרק זמן כלשהו שנקבע בין הרוכש לקבלן, לרוב בהתאם למה שנוח לרוכש.

חסרונות ברכישת דירה מקבלן

חשוב להכיר גם את החסרונות הרבים אשר נלווים לרכישת דירה חדשה מקבלן. חשוב לציין כי לצד הפאר שבבנייה חדשה, לא פעם החדרים בדירה  זאת יהיו קטנים יותר ביחס לחדרים גדולים שבנו בעבר בדירות ישנות. מעבר לכך, אנשים המעוניינים לרכוש דירות קטנות של 2 או 3 חדשים לרוב יתקשו למצוא אותן בשוק הדירות למכירה מקבלן שכן, בשוק זה ניתן למצוא כיום בעיקר דירות של 4 חדרים ומעלה.

מעבר לכך, חשוב לזכור כי ברוב המקרים ברכישת דירה חדשה מקבלן מחיר הדירה לא יסתכם רק במחיר שנקבע בחוזה המכר מכיוון שהתשלומים צמודים למדד תשומות הבנייה. כמו כן, רוכש דירה בבניין חדש יידרש לשלם גם את שכר הטרחה של עורך דין נדלן מטעם הקבלן ולרוב הוא יביא גם עורך דין מטעמו שיגן על הזכויות שלו, דבר שללא ספק יגבול בהוצאה כספית משמעותית.

חיסרון נוסף הוא איחור במסירת הדירה. לא פעם כאשר רוכשים דירה חדשה מקבלן מסתכנים בכך שיחולו עיכובים שונים בהליכי הבנייה שיגררו עיכוב במסירת הדירה בשל סיבות שונות שלאו דווקא קשורות לבנייה או לקבלן כגון אישורים מהרשויות ועוד. איחור במסירת הדירה עלול לגרור עלויות נוספות עבור דיור חלופי.

Share: